İngiltere’de Yağma Başladı İddiaları Sosyal Medyayı Salladı

Corona Virüs Salgını tüm dünyada etkisini gösteriyor. Dünya genelinde 9115 kişinin hayatını kaybettiği Corona Virüs Salgını bazı ülkelerde paniğe neden oldu.

Corona Virüs Salgını tüm dünyada etkisini arttırırken, vakıanın ilk çıktığı Çin Halk Cumhuriyetinde salgının kontrol altına alındığı  iddia edildi. Ancak Virüs Avrupa genelinde etkisini göstermeye devam ediyor.

WhatsApp Image 2020-03-19 at 19.25.54

Avrupa’da Panik Hakim

Avrupa’da birçok ülkede sokağa çıkma yasağı, eğitime ara ve etkinliklerin iptal edildiği bilinmekte. Fransa ekonomik tedbirler ve OHAL ile salgını durdurmaya çalışırken, Italya’da sokağa çıkmak kesinlikle yasak ve doktorlar iyileştirilebilecek durumdaki hastaları durumu kötü olanlardan ayırarak hasta seçiyorlar. İngiltere’de ise başta önlem almak istemeyen hükumet vatandaşların tepkisi sonucu tedbir almaya başladı.

Sosyal Medyada Panik Yaratıldı

Amerika’da alışveriş merkezlerine akın eden vatandaşlar rafları bir iki saat içinde boşaltırken, aynı zamanda bazı Amerikalılar silah satış dükkanlarına akın ederek kıyamete hazırlanırcasına stok ve silahlanmaya başladı. Avrupa’da ise devletler panik durumunu azaltmak için OHAL ve sıkı yönetimler uyguluyor. Ancak sosyal medya da dönen bir iddiaya göre İngiltere’de ordu sokaklara inerek yağmacılığı ve paniği engellemeye çalışıyor. Avustralya’da ise geçtiğimiz aylarda yaşanan orman yangınları sonucu vatandaşlar bir rulo peçete için kavga edecek duruma geldi.

WhatsApp Image 2020-03-19 at 19.25.49

Ülkemizde Yalan Habere Karşı Tedbir Alınıyor

Geçtiğimiz günlerde başlayan kara propaganda ve sosyal medya üzerinden panik yaratmaya çalışanlar için İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu gerekli tedbirlerin alınacağını aktarmıştı. Sağlık Bakanlığı ve yetkililer endişe ve paniğe gerek olmadığını aktardı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ise Kolonya, hijyen ürünleri ve dezenfektan ürünlerinin ihraç edilmesini izine bağlayarak iç piyasayı ve vatandaşları düşünen bir tedbir aldı. Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi ve devlete dair bazı kurumlar ise silolarda yıllarca yetecek hububat ve iaşenin olduğunu vatandaşların sosyal medyadan yayılan asparagas haberlere inanmaması gerektiğini vurguladılar.

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir