Cumhurbaşkanı Erdoğan: 30 Büyükşehire Giriş Çıkışlar Durduruldu

Corona Virüs Salgını ülkemizde görüldüğü andan itibaren birçok tedbir önlemi alındı sosyal yaşam kısıtlandı.

Corona Virüs Salgını Ülkemizde görüldükten sonra Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesinde sürekli toplantı halinde bulunan Bilim Kurulu, aldığı tavsiye kararlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti. Alınan tavsiye kararları sonucu yeni tedbir önlemleri alındı.

20 Yaş Altına Sokağa Çıkma Yasağı Geldi

Daha önce yine Bilim Kurulu Toplantısı sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni tedbir önlemleri almış ve Valiliklere yetkiler vermişti. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları olan vatandaşların sokağa çıkmasının yasaklanmasının ardından bir tedbir kararı da genç nüfus için alındı. Alınan kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca 30 büyük şehirlere giriş ve çıkışında engelleneceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu gece itibarıyla 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak ilimizi belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz. Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacak. Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz.” dedi.

erdoğan açıklama

Tedbirlere Uymayanlara Ceza Uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararlara uyulmaması halinde gerekli cezai işlemlerin yapılacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan:””Milletime güveniyorum, bu içi boş bir söz değil. Attığımız her adımda bu güvenin tezahürlerini görüyoruz. Kurallara ne kadar iyi riayet edersek salgının seyrini o derece kontrol altına alır, tehdidi ortadan kaldırabiliriz. Kurallara ne kadar iyi riayet edersek salgının seyrini o derece kontrol altına alır, tehdidi ortadan kaldırabiliriz. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak.” dedi.

Uluslararası taşımacılık yapan ve İçişleri Bakanlığının belirlediği stratejik ihtiyaç ürünleri taşıyan nakliye araçlarının geçişleri ise engellenmeyecek. Ayrıca Valilikler gerekli gördükleri takdirde artı tedbir önlemleri alabilecekler.

Bazı Siyasetçiler Bağış Kampanyasını Farklı Yerler Çekmeye Çalışıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce alınan destek kampanyasının bazı siyasilerce itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını vurguladı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kampanya üzerine gerçekleştirdiği ifadelere karşılık Gazi Mustafa Kemal’in kurtuluş savaşı sırasında alınan Tekalifi Milliye kararlarını hatırlattı ve sözlerine şöyle devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Her ne kadar CHP Genel Başkanı başta olmak üzere kimi kesimler bu kampanyayı itibarsızlaştırmaya çalışmışsa da görüldüğü gibi milletimiz bu fitne odaklarına kulak vermemiştir.Kampanyanın 3. gününde yaklaşık 304 bin kişi ve kuruluşumuz 1 milyar 61 milyon liralık yardım yaparak kardeşliğimizin gücünü göstermiştir. Kendi tarihlerini bilmeyenler, bugün devletimizin yürüttüğü yardım kampanyasını dahi sabote etmeye çalışarak, milletten ne kadar uzak olduklarını göstermişlerdir.” dedi.

Hayatını Kaybeden Profesörün Adı Yaşatılacak

Corona Virüs Salgınını ilk teşhis eden ve vakaya yakalanarak hayatını kaybeden Profesör Doktor  Cemil Taşcıoğlu’nun isminin İstanbul’da açılacak şehir hastanesine verileceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan:”Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Hocamızın adını Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanemize vereceğiz.” dedi. Profesörün ailesine baş sağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan bu salgın sonucu hayatını kaybeden tüm vatandaşlar için de aynı dileklerde bulunarak yakınlarına sabırlar diledi.

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir