Vaka Sayısı 34 Bin 109 Oldu

Corona Virüs Tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı koordineli tedbir önlemleri alındı. Sağlık Bakanlığında gerçekleştirilen ve tavsiye niteliği taşıyan kararlar ile biten toplantının sonucunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı.

Corona Virüs Salgını kapsamında Sağlık Bakanlığı koordineli olarak düzenli olarak Bilim Kurulu Toplantısı yapılmakta. Bu toplantılar sonucunda tavsiye niteliğinde kararlar alınarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz ediliyor. Bu bağlamda bugün saat 15.00’da başlayan toplantı sonuçlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca alınan kararlar neticesinde basın açıklamasında bulundu.

İzolasyona Dikkat Çekti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca alınan tedbirlere uyulmasının öneminden bahsetti. Ayrıca güncel durumda artık virüsün dış kaynaklı olmadığını ve dışa karşı izolasyonu bitirip iç merkezli izolasyona geçildiğini vurguladı. Bakan Koca: “Dün ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk, izolasyon kuralına şimdi şehir şehir uymamız zorunludur.” dedi.

Yeni Bir Kurul Kurulacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulunun aldığı tavsiye kararları ile salgına karşı çok önemli bir savunma sergilediğini aktardı. Yeni bir kurul ile bu savunma ve salgının yayılma hızının yavaşlatılmasını sağlamak amacıyla tedbirlerin arttırılacağını belirtti. Bakan Koca: ” “Toplum Bilimleri Kurulu adında yeni bir kurul oluşturduk. Kurul, süreçle ilgili öngörü çalışmaları yapacak, toplumsal öneriler getirecek.” dedi.

Yaş Bir Güvence Değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgının yeni bir evrede olduğunu ve artık genç yaşlı fark etmeksizin 83 milyonun tedbir alması gerektiğini ve izolasyonun önemini hatırlattı. Bakan Koca:”Her yaşta, olağanüstü bir hızla bulaşabilen virüsle karşı karşıyayız. Vücut direncine bağlı olarak herkeste hastalık belirtisi çıkabiliyor. Artık genç yaşlardaki hastaların da kaybına tanık oluyoruz. Yaş bir güvence olarak algılanmamalıdır.” dedi.

Erken Müdahale Faydalarını Verdi

Bilim Kurulunun aldığı kararlar neticesinde kullanılan ilaçların erken dönemde kullanılmasının fayda getirdiğini vurgulayan Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti. Bakan Koca: “Hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında azalma sağladık, ilaç tedavisine erken başlamamızın bunda büyük rolü olduğunu düşünüyoruz. Evde izole edilmesi gerekenleri dijital yöntemle takip edeceğiz. Gerektiğinde hemen uyarabileceğimiz sistemin hazırlıklarını tamamladık. Vakaların izole olmalarını, evde takibini, hareketliliğini, dışarı çıkıp çıkmadığını görmek üzere bir aplikasyon geliştirildi.” dedi.

Vaka sayılarının yüksek olduğu yerlerde özellikle sosyal hayatın devam ettiğini vurgulayan Bakan Koca, alınan tedbirlere uyulmasının zaruri olduğunu aktardı. Bakan Koca: “Türkiye genelindeki dağılımda İstanbul, Ankara, İzmir, Körfez, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak bu noktalarda yoğunluk fazla.Türkiye’de 60 yaş altı vakalarda ölüm oranının yüksekliğine dair yanlış bilgi vardı. 60 yaş altı komorbid hastalığı olmayanların toplam içindeki payı yüzde 10.” dedi.

İki Üniversite Başardı

Salgının durdurulması ve vakaya yakalananların tedavisi için gerekli adımların tüm üniversite ve bilim kuruluşlarının özveri ile çalıştıklarını aktaran Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti. Bakan Koca: “Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile Ankara Üniversitesi’nden Aykut Özkul virüsü izole etmeyi başardılar. Süreci takip ederken olumlu gözlemlerimiz var. Bunların istikrar ve trend kazanmasını bekliyoruz.” dedi.

Hastanelerimizde Herhangi Bir Sorun Yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’nin birçok batılı ülkeye nazaran sağlık sisteminin daha güçlü olduğunu ve solunum cihazı sayısının birçok ülkeye göre oldukça fazla olduğunu aktardı. Hastane sayısı ve doluluk oranlarında bir sorun olmadığını aktardı.

Bakan Koca:”Şu an bütün Türkiye’de yoğun bakımlardaki doluluk oranımız yüzde 62-63’ü geçmedi.” dedi. Ayrıca bu dönemde sağlık personeli sayısının arttırılacağını aktaran Bakan Koca, alımlar için başvuruların açıldığını aktardı. Bakan Koca:”Yeni bir atama sürecini başlattık, önümüzdeki birkaç gün içinde bu süreç sonuçlanmış olacak.” dedi.

Kesinlikle para ile maske satışının yapılamayacağını ve özel hastanelerin yoğun bakım için herhangi bir ücret talep edemeyeceklerini belirten Bakan Koca, vatandaşlardan ücret talep edenler hakkında gerekli adımların atılacağını açıkladı.

Vaka Sayısı 34 Bin 109 Oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplanıtısı sonrası son 24 saatte ortaya çıkan istatistik verileri de paylaştı. Son 24 saatte yapılan test sayısının 20 bin 23 olduğunu toplam vakaya yakalanan hasta sayısının 34 bin 109 olduğunu açıkladı. Ayrıca bugün 76 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi sonucu salgından hayatını kaybedenlerin sayısının 725 olduğunu aktardı. Bu rakamların yanı sıra 1582 vatandaşın tedavilerinin sonucunda taburcu olduklarını aktardı.

7 nisan

İş yerlerinde ve toplu olarak çalışılan alanlarda denetimlerin yapılacağını aktaran Bakan Koca vatandaşların sokağa çıkmaması yönünde uyarılarda bulundu ve sokağa çıkmak zorunda olanlarında muhakkak maske takmaları gerektiğini vurguladı. Bakan Koca:”İş yerlerinde toplu alanlarda ve iş yeri ortamında maske zorunlu. Bununla ilgili yer yer denetimler yapılacak.” dedi.

7 nisan 2

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA OTOGAZ’DA ÖTV DÜZENLEMESİ YAPILDI

Son Dakika otogaz'da ÖTV düzenlemesi yapıldı. Geçtiğimiz günlerde benzin ve motorine yapılan indirim haberleri vatandaşları sevindirmişti. Bu haberin ardından otogaz tüketicileri de bir indirim haberi bekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir