İçişleri Bakanlığı: Market ve Bakkallar Çalışacak

Corona Virüs Salgını kapsamında birçok tedbir önlemi hayat geçirildi. Bu tedbirler kapsamında 2 haftadır uygulanan hafta sonu 48 saatlik sokağa çıkma yasağı bugün genişletildi.

içişleri bakanlığı

Corona Virüs Salgını kapsamında Pazar akşamı sona eren 48 saatlik sokağa çıkma yasağı uygulaması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklama sonrası 22 Nisan gece 00.00 ile 26 nisan gece 00.00 saatleri arasında tekrar uygulanacak. Bu aşamada İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayınlayarak kısıtlamalar hakkında detaylı bilgi verdi.

market e

Market ve Bakkallar Çalışacak

İçişleri Bakanlığı bu hafta uygulanacak sokağa çıkma yasağı hakkında 81 ilin valiliklerine genelge gönderdi. Bu genelge ile bazı işletmelerin açılış ve kapanış saatlerinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikler şu şekilde:

  • Ramazanın başlaması nedeni ile 21 ve 22 Nisan tarihlerinde market ve bakkallar saat 08.00 ile 23.00 arasında çalışabilecekler.
  • 23 ve 24 Nisan tarihlerinde market ve bakkallar 09.00 ile 14.00 saatleri arasında çalışabilecekler. Vatandaşlar ikametlerine yakın market ve bakkallara gidebilecekler.
  • Yasak sürecinde fırın, unlu mamuller ve tatlı üreten yerler açık olacak.
  • Kamu güvenliğini devam edebilmesi için; 112 acil çağrım merkezleri, AFAD, Kızılay ve Vefa Sosyal Destek Birimleri’nde çalışanlar yasaktan muaf tutulacak.
  • Perşembe ve Cuma günleri gazete dağıtımı satış marketler ve bakkallar aracılığı ile sağlanacak.
  • Hafta sonu gazeteler gazetelerin şirket araçları, içme suyu bayileri ve Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla dağıtılacak.
  • Belediyeler başta sağlık, güvenlik ve kamu görevlilerinin toplu ulaşımını sağlayacak ve tedbirleri alacak.

Bu genelge ile vatandaşların alışveriş noktalarında yoğunluk yapılmasının önüne geçilmesi hedeflendiği ve kamu güvenliği ile salgının yayılmasının önlenmesinin amaçlandığı açıklandı.

 

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir