Son Dakika İçişleri Bakanı Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında Açıklama Yaptı

Son Dakika İçişleri Bakanı sokağa çıkma yasağı hakkında açıklama yaptı. Corona Virüs Salgını kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında her hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulaması ve 30 büyükşehir ile Zonguldak illerine giriş çıkışın yasaklanması hayata geçirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medyadan açıklama yaptı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Toplantıları sonrasın alınan kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz ediliyor. Arz edilen kararlar neticesinde bir çok tedbir hayata geçirildi. 65 yaş üstü ile 20 yaş altını sokağa çıkmaması, 30 büyükşehir ile Zonguldak ili giriş ve çıkışlarının kapatılması gibi bir dizi önlem alındı.

İçişleri Bakanlığı Denetimleri Arttırdı

Alınan kararlar sonrasında 31 kente gönderilen genelgeler ile sokağa çıkma yasağının nasıl uygulanacağı hakkında bir dizi husus belirlendi. Başta kolluk kuvvetleri olmak üzere birçok kurum ve kuruluş sokağa çıkma yasağı gereğince alınan kararlara tam uyulması için caba gösterdi.

İlk uygulanan sokağa çıkma yasağının açıklanma şekli Bilim Kurulu üyeleri tarafından yanlış bulunmuş ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu durumdan kaynaklı sorumluluğun kendisinde bulunduğunu açıklamış ve istifa etmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu istifayı kabul etmemesi üzerine bu olaydan sonra alınan sokağa çıkma yasaklarının duyurusu ve uygulamaları titizlikle devam etti ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bizzat denetimlere katılarak kurallara uyumun sağlanmasını amaçladı.

Bakan Süleyman Soylu sosyal medyadan açıklama yaptı.
Süleyman Soylu Sosyal Medya Paylaşımı

Gece Yarısından Sonrası İçin Uyardı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saatlerin 24.00 olması ile vatandaşların kendilerini sokaklara atmaması gerektiğini vurguladı. Sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan Bakan Soylu şunları söyledi.

Bakan Soylu: “Her sokak kısıtlaması sonrası günler önemlidir. Üç günlük tedbirimiz sonrası rehavete kapılmayalım. Pazartesi, Salı sosyal mesafeye, alışveriş yoğunluğuna, caddelerde kalabalık olmamaya dikkat edelim.” dedi.

“Yüksek Bir Oranda Uyum Sağlamıştır”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları ile birlikte İçişleri Bakanlığı resmi web sitesinden açıklama yapıldı. Üç günlük sokağa çıkma yasağı sonrasında kolluk kuvvetlerinin uyguladıkları cezai işlemler hakkında bilgi verildi.

İçişleri Bakanlığı Resmi internet sitesinden açıklama
İçişleri Bakanlığı Resmi Sayfası Açıklama

Açıklama şu şekilde: ” Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında; 30 Nisan 2020 tarihinde saat 24.00 itibarıyla 31 ilimizde başlayan sokağa çıkma kısıtlaması 3 Mayıs 2020 (bu gece) saat 24.00’da sona erecektir. Buna karşılık 31 il için getirilen şehir giriş/çıkış kısıtlaması ve ülke genelinde 65 yaş ve üstü İle kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız ve 20 yaş altındaki çocuklarımız/ gençlerimizin sokağa çıkmalarına ilişkin kısıtlamalar (istisnalar hariç) ise aynı şekilde devam etmektedir.  31 ilimizdeki 3 günlük sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşlarımız  daha önceki kısıtlama kararlarında olduğu gibi  ‘evlerinde kalarak’ yüksek bir oranda uyum sağlamıştır. Ancak az sayıda da olsa bahse konu kısıtlama kararına uymayan vatandaşımız olmuştur. Karara uymayan vatandaşlarımıza  Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem gerçekleştirilmiştir.  Bu kapsamda sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı 30 Nisan Perşembe günü saat 24.00 ile 03 Mayıs Pazar günü saat 20.00 arasında karara uymayan toplam 27 bin 828 kişiye adli ya da idari işlem uygulanmıştır.” denildi.

“Kararlar Titizlikle Uygulanmakta”

Bakanlık tüm yurtta yapılan denetimler hakkında da şu detayları verdi. İçişleri Bakanlığı: “Ayrıca tüm ülke genelinde gerektiğinde Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında,  il ve ilçelerde mülki idare amirleri başkanlığında umumi hıfzıssıhha kurullarınca yerleşim yerlerine ilişkin karantina kararları alınmakta ve bu kararlar titizlikle uygulanmaktadır. Bugün saat 20.00 itibari ile 47 ilimizdeki; 1 ilçe nin tamamında, 4 beldede, 61 mahallede, 61 köyde ve 6 mezra olmak üzere toplam 133 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır.  Karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerindeki toplam nüfus 121.051’ dir.

Öte yandan 54 İldeki 247 yerleşim yerinde karantina kararı kaldırılmıştır. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tüm bu tedbirler sonuç vermeye başlamıştır, ancak bu sonuçlar asla rehavete neden olmamalıdır.  Salgın tehlikesi henüz geçmiş değildir. 
Salgın ile mücadelede vatandaşlarımızdan ricamız; 

İçişleri Bakanlığı resmi açıklama
İçişleri Bakanlığı Resmi Açıklama
  • Toplu taşıma araçları ile seyahatlerde,
  • Pazar yeri, market/süpermarket ve fırınlardan yapacakları alışverişlerinde,
  • Fabrikalar, iş yerleri ile kamu kurum ve kuruluşları gibi toplu olarak bulunulan işyerlerinde,
  • Havaların sıcak olması nedeniyle park, bahçe, cadde, sokak, meydan gibi dış mekanlarda, 

Sosyal mesafeyi ve sosyal izolasyonu sağlamaları, ayrıca belirtilen alanlarda maske takma zorunluluğuna uymaya devam etmeleridir.  
Ülke genelinde emniyet ve jandarma birimlerince pazar yerleri, marketler/süpermarketler vb iş yerleri ile vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu meydan, cadde ve sokaklarda bu konudaki denetimlerimiz önümüzdeki hafta içi de yoğun bir şekilde devam edecektir.
Vatandaşlarımıza tüm bu süreçte, göstermiş oldukları dayanışma, sabır ve fedakârlıktan dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz.  
Sağlıklı günlerde yeniden buluşmak için vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız devam etmektedir.  Covid- 19 salgınını hep birlikte yeneceğiz… ” denildi.

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA OTOGAZ’DA ÖTV DÜZENLEMESİ YAPILDI

Son Dakika otogaz'da ÖTV düzenlemesi yapıldı. Geçtiğimiz günlerde benzin ve motorine yapılan indirim haberleri vatandaşları sevindirmişti. Bu haberin ardından otogaz tüketicileri de bir indirim haberi bekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir