Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yaptı (4 Mayıs 2020)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gerçekleştirilen Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Başta Corona Virüs olmak üzere birçok konuda kararlar alındı.

Recep Tayyip Erdoğan Açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan

“Önemli Bir Dönüm Noktasındayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Corona Virüs Salgını kapsamında alınan kararlar neticesinde olumlu sonuçlar alındığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Dünyanın tamamıyla birlikte ülkemizi de etkileyen Kovid-19 salgınında önemli bir dönüm noktasına gelmiş bulunuyoruz. Yeni hasta sayımız artık binli rakamlarla ifade edilir hale geldi. İyileşen hasta sayısı katlanarak artıyor.” dedi.

Biz Bize Yeteriz Türkiyem Kampanyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salgına karşı vatandaşların destek olması için başlatılan kampanyanın giderek arttığına dikkat çekti. Kampanya kapsamında toplanan bağışın 1 milyar 910 milyon lirayı geçtiğini açıkladı.

Örnek Bir Mücadele Ortaya Konuldu

Corona Virüs Salgını kapsamında örnek bir mücadele ortaya konulduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:”Hastalığın tespiti ve tedavisi konusunda kendi özgün modellerimizi geliştirip uygulamaya geçirdik. Bu sayede hem ölüm oranımızı çok aşağıda tuttuk, hem de hastalığın yayılma hızının önünü hızlı şekilde şekilde kestik.” dedi.

Kademe Kademe Normale Dönüş Gerçekleşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan normale dönüş ile alakalı olarak kademe kademe adımların atılacağının altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Dünyanın tamamıyla birlikte ülkemizde de hiçbir şey tam manasıyla eskiden bildiğimiz normal düzene dönmeyecektir, dönemeyecektir. Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız.” dedi.

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Devam Edecek

Her hafta sonu uygulanan hafta sonları sokağa çıkma yasağı bu hafta sonu da uygulanacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için hafta içi ve sonu kısa süreli sokağa çıkma izni verileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ” 65 yaş üstüne ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. Kurallara uyulması şartıyla Alışveriş Merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayacak. 20 yaş altı ise bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız. 13 Mayıs çarşamba günü 11 ile 15 arasında dışarı çıkacaklar. 14 yaşına kadar çocuklar 13 Mayıs’ta 11.00 ile 15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle dışarı çıkabilecek.” dedi.

7 İl İçin Seyahat Yasağı Bitti

31 kent için uygulanan seyahat yasağı ve şehre giriş çıkış yasağının kısmi olarak kaldırıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan:” Şehirler arası giriş-çıkış sınırlandırmasını ilk etapta bu geceden itibaren 7 ilimiz için bitiriyoruz. Bu illerimiz, Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’dır. Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs’ta başlayacak. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki ticari taksiler için tek-çift plaka uygulamasını, 5 Mayıs itibarıyla sona erdiriyoruz.” dedi.

LGS ve YKS Tarihleri Belli Oldu

Özellikle birkaç gündür gündem haline gelen yurt genelinde yapılacak LGS ve YKS sınavlarının tarihleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası netleşti. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak ulusal sınavın 20 Haziran’da Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın da(YKS) 27-28 Haziran’da gerçekleştirileceği açıklandı.

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir