CORONA VİRÜS DÖNEMİNDE ÖZEL SİGORTALARA TALEP ARTTI

Corona Virüs döneminde özel sigortalara talep arttı. Salgın nedeni ile birçok ülkede sağlık sistemleri çökmüş durumda. Ancak Türkiye geçmişte attığı adımlarla salgın dönemini olumlu kapatan ender ülkelerden.

Türkiye'de Sağlık
Türkiye’de Sağlık

Sağlık sisteminin çöktüğü batı dünyasında insanlar özel sağlık sigortalarına binlerce dolar ayırmakta. Ancak buna rağmen istenilen seviye elde edilemedi. Türkiye’de ise sosyal devlet politikaları ve geçmişte atılan sağlık yatırımları ile hastaneler vatandaşlara hizmet vermekte.

Bu süreçte sağlığın önemini anlayan vatandaşlar ise özel sağlık sigortasına olan talebi arttırdı. Özellikle Ankara ve İstanbul’da vatandaşların sağlık sigortası satışlarında artış gözlemlendi.

Tamamlayıcı Sigorta Revaçta

Türkiye’de sosyal devlet politikaları kapsamında sağlık yatırımları yapılmakta. Vatandaşlar katkı payı ile hastanelerden ücretsiz yararlanmakta. Ancak özel sigortalara olan talep sayısı ise her geçen gün artıyor.

Tamamlayıcı Sigorta
Tamamlayıcı Sigorta

Vatandaşlar tamamlayıcı özel sigorta yaptırarak kendilerini garanti altına almayı amaçlıyor. Sağlık sisteminin yeterli olmasına rağmen yapılan bu sigortaların temel nedeni ise daha kısa sürede daha lüks hizmet almak.

Özel Sigortalar Devletin Yükünü Hafifletmekte

Bazı ekonomistler ise son zamanda artan özel sağlık sigortalarının devletin yükünü hafifletme konusunda önemli bir husus olduğunu iddia ediyorlar. Aynı zamanda kişiye özel takip sistemi ile erken tanılarda olumlu etkilerinin olduğu iddialar arasında.

Sağlık Bakanlığı ise tüm yurttaşlara aynı kalitede ve ücretsiz hizmet verildiğinin altını çizmekte. Ancak kişisel nedenlerle yapılan tamamlayıcı sigortaların sayısının artması ekonomik ve sosyal anlamda yeni bir bakış sergilemekte.

Yurt Dışında Durum Ne?

Özellikle yurt dışında sosyal devlet anlayışının olmadığı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi ülkelerde devlet sağlık sektöründen elini çekmiş durumda. Bu da bazı eyalet ve bölgelerde sorunlara neden olmakta. Bir önceki ABD Başkanı Barack Obama sosyal sağlık sigortası yasasını kabul ettirmiş, ancak yeni Başkan Donald Trump ise bu yasayı yürürlükten kaldırmıştı.

ABD'de Sağlık Sistemi Çöktü
ABD’de Sağlık Sistemi Çöktü

Avrupa’da ise devlet ve özel sektör ortaklı sigortalar bulunmakta ve devletin yükünün hafifletilmesi amaçlanmakta. Türkiye’de özellikle son 10 yıldır gelişen ekonomik sistemi ile devlet ve özel şirket ortaklı adımlar atmakta.

Yapılan sigortaların daha fazla sağlık, hizmet ve istihdam yarattığı ekonomistlerin ortak düşünceleri.

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir