DEPREM KRİZ KOORDİNASYON MERKEZİNDEN YÖNETİLİYOR

Deprem kriz koordinasyon merkezinden yönetiliyor. Bingöl‘de meydana gelen 5.7 şiddetindeki deprem Ankara Kriz Koordinasyon Merkezin’den yönetiliyor.

14 Haziran saat 17.24 sularında meydana gelen 5.7 şiddetindeki depreme müdahale gerçekleşti. Kızılay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri kısa sürede afet noktasında çalışmalarına başladı. Ankara AFAD Kriz Koordinasyon Merkezi’nden yönetilen deprem için tüm olanaklar seferber edildi.

Merkez Üssü Karlıova

Akşam saatlerinde meydana gelen 5.7 şiddetindeki depremin merkez üssü Karlıova olarak belirlendi. AFAD tarafından yapılan basın açıklamasında Bingöl’de meydana gelen deprem için Kızılay ve AFAD tarafından gerekli çalışmaların başlatıldığı açıklandı.

1 Köy korucusunun şehit olduğu depremde 18 vatandaşımızın da yaralandığı açıklandı. Yaralıların durumunun ağır olmadığı açıklandı. AFAD tarafından yapılan açıklama şöyle; ” Karlıova merkezli 5,7 büyüklüğündeki deprem sonrası, AFAD koordinasyonundaki müdahale ve tarama çalışmaları devam etmektedir. AFAD bölgesel afet lojistik depolarından bölgeye sevk edilen çadır sayısı 1.482’ye ulaşmıştır. Gönderilen toplam yatak sayısı 3.592’ye, battaniye 4.800’e, yastık çarşaf seti ise 3.300’e çıkarılmıştır.

Deprem sonrası ikisi 4,00(Mw) büyüklüğün üzerinde toplam 88 artçı yaşanmıştır. Barınmadan beslenmeye tüm temel ihtiyaçların karşılanması için bölgeye malzeme sevki sürdürülmektedir. İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu, beraberindeki AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ile birlikte Bingöl’de çalışmaları yönetmektedir. İçişleri Bakan Yrd. Sn. İsmail Çataklı ise AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ndeki çalışmaları koordine etmektedir.


AFAD Koordinasyonunda 8 Kurum ve Kuruluş Sahada Çalışıyor
Bölgedeki müdahale ve tarama faaliyetleri, AFAD koordinasyonunda 8 kurum ve kuruluşun çalışmalarıyla sürdürülmektedir. Çalışmalara, 107’si AFAD personeli olmak üzere Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Jandarma, İtfaiye, Belediye, Türk Kızılay, özel sektör kuruluşları ve diğer STK’lardan toplam 790 personel ve 90 araç katılmaktadır. Gelişmeler, AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir.” denildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bakanlar Deprem Bölgesi’nde

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat OKTAY, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM
İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat OKTAY, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM

Bingöl’de 17.24 sularında meydana gelen doğal afet sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum deprem merkezine hareket etti. Olay yerine ulaşan bakanlar vatandaşları dinledi, yardımları ve çalışmaları takip etti.

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir