ANKARA’DAN AFRİKA’YA VİDEO KONFERANS İLE EĞİTİM

Ankara’dan Afrika’ya video konferans ile eğitim. Corona Virüs Salgını sonrasında hayatımızda çok sayıda değişiklik oldu. Okullar, üniversiteler ve toplantılar video konferans üzerinden yapılmaya başlandı.

Ankara’da bir grup hekim Afrika’da öğrenci ve son sınıf hekim adaylarına uzaktan eğitim ile destek olmakta. Özellikle teknik alt yapılarının yeterli olmadığı Afrika kıtasından bir çok öğrenci Türk Hekimlerle video konferans yöntemi ile ders almakta.

Belirli periyotlarla yurt dışındaki öğrencilere ders veren Türk Hekimler son dönemde artan salgın nedeni ile böyle bir çözüm bulduklarını ifade ediyorlar. Afrikalı öğrencilerin Türk Hekimlerine ve Türk sağlık sistemine güven duyduklarını da etkileyen Doç. Dr. Sercan Okutucu projenin detaylarını açıkladı.

Corona Hayatımızı Etkiledi

Özel bir hastanede görevli Doç. Dr. Sercan Okutucu Afrikalı öğrenciler için yaptıkları projenin aslında Corona Virüs Salgını nedeni ile başladığını aktardı. Okutucu: ” Öncelikle Afrika’ya yaptığımız bu projeye ilgi gösterdiğinizden dolayı  teşekkür ederiz.  Aslında bu sadece benim değil, birçok kardiyolog arkadaşımın ortak yürüttüğü beraber düzenlediğimiz bir proje.  Bu proje aslında hayatımıza giren online eğitimin bize getirdiği bir proje. Bildiğiniz gibi bu Covid-19 pandemisi  hayatımızı bir çok açıdan etkiledi.  Bunlardan biri de eğitim. Bu nedenle eğitim yönünden bir çok aktiviteyi online yapmaya başladık.  Tüm dünya genelinde profesyonel olarak  bir çok arkadaşımız var bir çok meslektaşımız var , bilimsel toplantıları, bilimsel aktiviteleri artık internet üzerinden  evimizden yapıyoruz.  Bunları giderek artan bir sıklıkla yaptıkça acaba biz Afrika’daki  meslektaşlarımızla, doktor arkadaşlarımızla, son sınıf tıp öğrencileriyle bir şey yapabilir miyiz diye düşündük. Böylece aklımıza bu fikir geldi.” dedi.

Doç. Dr. Sercan Okutucu
Doç. Dr. Sercan Okutucu

Bu fikrin detayları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Okutucu sözlerine şöyle devam etti; ” Bu fikir aslında genel hatlarıyla şöyle: Son sınıf tıp öğrencilerine, doktorlara online eğitim olarak kendimize konu olarak EKG’yi seçtik. Elektro Kardiyografi olarak bilinen bir tanı yöntemi. Aslında günlük pratikte sıkça kullandığımız bir yöntem.  Bu yöntem kalbin damarsal hastalıkları, elektriksel sisteminde olan problemleri saptamamıza yarayan bir yöntem. Gerek fakir gerek zengin bir çok ülkede, birçok kurumda herkesin elinin altında olan bir yöntem. Dolayısıyla böyle bir eğitimle pek çok insanın hayatına dokunmanın mümkün olabileceğini düşündük.  Böylece benim dışımda yedi kardiyolog arkadaşım ile birlikte bir EKG eğitimi projesini Afrika’ya online olarak sunmaya karar verdik.”

Yurt Dışından Büyük İlgi Var

Özellikle Afrika, Asya ve Güney Amerika ülkelerinden çok sayıda öğrencinin Türk Hekimlerinden ders almak için bu projeye katılmak istediğini aktaran Doç. Dr. Okutucu şunları ifade etti; ” Bu projemize çok büyük bir ilgi var. Şu anda toplam 190 başvuru var. Aslında bu projeyi ilk olarak sadece Afrika’ya yapmayı planladık ve 190 başvurumuzun üçte ikisi Afrika’dan. Burada çok farklı ülkeler de var: Zimbabve, Güney Afrika, Botsvana, Sudan, Tanzanya, Senegal gibi pek çok farklı ülke var. Fakat onun dışında üçtü biri de Afrika dışından, Asya’dan da Amerika’dan da katılımcılardan oluşuyor. Ama Afrika’da gerçekten büyük bir taleple karşılaştık ve bize güvendiklerini, projemize olan ilgilerini bu yüksek başvuru sayısıyla anlamış olduk. Coronavirüs olmasaydı belki de böyle bir eğitim olmayacaktı. Çünkü biz bu eğitimi tamamen gönüllülük esasına dayanarak Türk kardiyologlarının bir fikri olarak yapıyoruz. Dolayısıyla böyle bir online eğitim fikri olmasaydı muhtemelen böyle bir proje yapamayacaktık.  Bundan dolayı covid pandemisinin eğitim hayatımıza getirdiği değişik ama avantajlarını kullandığımız farklı bir yön ortaya çıkmış oldu.”

Afrika, Güney Amerika ve Türk Tıp Öğrencileri
Afrika, Güney Amerika ve Türk Tıp Öğrencileri

Online Eğitim Veriyoruz

Özellikle sağlık altyapısının yetersiz olduğu ülkelerde öğrencilere eğitim verdiklerini açıklayan Doç. Dr. Okutucu 16 saatlik kursun sonunda sertifika verdiklerini de açıkladı.

Doç. Dr. Okutucu: ” Kursa başlayan öğrencilere toplam 16 saat EKG eğitimi veriyoruz ve bu öğrenciler online eğitim sırasında kameralarını açacaklar. Dolayısıyla bizimle yüz yüze eğitim alıyormuş gibi bir durum oluşacak. Tabii bunlar ne kadar öğrencinin derslere ne kadar katıldığı, hangi saatlerde girdiği, eğitime ne kadar iştirak edip etmediğini de gördükten sonra bu projemize dahil olan Brezilya’dan bir arkadaşımızın da üniversitesiyle birlikte bu katılımcılara bir sertifika  vereceğiz, yani EKG Eğitimi Sertifikası vermeyi planladık. Bu sertifika ülkemizde belki geçerli olmasa da dünyada bazı ülkelerde geçerli olan bir sertifika.” dedi.

Porjenin nasıl başladığını ve hedefleri hakkında bilgi veren Okutucu şunları aktardı; ” Bahsettiğimiz bu projemiz bizim kendi aramızda kurduğumuz bir online bilimsel aktivite yapan kulübün projesi. Buna Online Kardiyoloji Kulübü diye bir isim koyduk.  Bu kulüpte yüz tane genç bilimsel ve aktif arkadaşımız var. Bunlarla birlikte her hafta bilimsel araştırmaları değerlendiriyoruz ki bilimsel araştırmaları değerlendirmek için en önemli olan şey istatistik bilgisi. Bundan dolayı istatistik kursu düzenliyoruz. Kendi aramızda fikir alışverişi yapıyoruz.  Bunun adını da İstatistik Atölyesi olarak koyduk.  Atölye kavramındaki mantık pek çok insanın bir arada çalışıp görüşlerini, bilgilerini birbirine aktarıp her birlikte kendilerini geliştirmeleridir. Dolayısıyla her hafta bunu yapmaya çalışıyoruz, bu bir projemiz.  Bunun dışında uluslararası bir projemiz var.  Tabii bu biraz daha profesyonel.  Kardiyoloji ve kalp dama cerrahlarının bir araya geldiği ki artık biz buna Kalp Takımı diyoruz.  Biz beraber kardiyologlar ve kalp damar cerrahları olarak bir araya gelip hastalara daha iyi bir hizmet ve daha doğru kararlar vermeye çalışıyoruz. Bundan dolayı her iki haftada bir uluslararası kalp takımı toplantımız var. Burada da yine beş kıtadan 30 farklı ülkeden yaklaşık 80 kişi katılıyor ve burada hastaları tartışıyoruz, bilimsel aktivitelerde bulunuyoruz. Bunlar da diğer projelerimiz.”

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir