SON DAKİKA KOCA: ANADOLU’DA BİRİNCİ DALGA DEVAM EDİYOR

Son Dakika Koca: Anadolu’da birinci dalga devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her hafta gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Her hafta Çarşamba günü Sağlık Bakanlığı’nın Bilkent Yerleşkesi’nde video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Gündemde okulların açılması ve bayram haftasında sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanmaması vardı.

Bilim Kurulu Toplantısı sonucunda alınan kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz edilmekte. Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları çeşitli bakanlıklara ve uygulanacak kurumlara aktarmakta. Bunun sonucunda yeni kararlar hayata geçiriliyor.

Özellikle son günlerde büyükşehirlerde yaşanan vaka sayısının artması sonucu yeni kararların alındığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz edildiği açıklandı.

Asker Uğurlamasına Dikkat Çekti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca asker uğurlamak isteyen vatandaşların kurallara uyum sağlamamasının hayati risklere neden olduğunu vurguladı.

Bakan Koca: “Asker uğurlamasında ne uğurlayan ne de uğurlanan hiç risk almamalıdır. Sağlık da vatani göreve saygı da bunu icap ettirir.” dedi.

Yazlıkçıları ve Düğün Yapanları Uyardı

Bakan Koca yeni normalde herşeyin serbest olmadığını belirlenen kurallar ışığında gerçekleşebileceğini aktardı. Bakan Koca: Tatile gidenler tedbirlerin tatilcilerin lehine olduğunu bilmelidir. Kalabalıklardan uzaklaşanlar mesafe kuralını uygularsa müteşekkir kalırız.Düğün, nişan gibi törenlerde toplum sağlığı adına ‘gözlemci’ bulundurulması yönünde hazırlık söz konusudur.” dedi.

“Anadolu’da Birinci Dalga Devam Ediyor”

Bakan Koca bazı büyükşehirlerde vaka sayılarının azaldığına ancak bazılarında hala yükseldiğine dikkat çekerek, özellikle Anadolu’da birinci dalganın halen devam ettiğini aktardı.

Bakan Koca: ” Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep, Urfa en yüksek vaka sayılarını yeni görüyor. Vaka artışlarının tedbirlerin gücüyle azalacağını düşünüyoruz. Son 10 gün içinde gerileme gösterdiğimiz yerden toparlanabileceğimizi kanıtladık. Yeni vaka sayılarımız 1000 seviyelerinde.” dedi.

Anadolu’da bazı illerde yeni vakaların ortaya çıktığını aktaran Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti; ” 13 ilimizde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır. Anadolu’da birinci dalga halen devam ediyor. Son 3 gün en az vaka görülen iller; Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik oldu.”

En Çok Vakanın Olduğu İller Arasında Ankara da Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son 3 günde ortalama en çok vakanın görüldüğü iller hakkında açıklamada bulundu. Bu illerin arasında Başkent Ankara’da olduğunu açıkladı. Bakan Koca: ” Son üç gün ortalamasıyla en çok vakanın görüldüğü iller; İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa.”dedi.

Hastanede yatış süreleri hakkında da bilgi verene Bakan Koca şunları aktardı; ” Bakan Koca “(Kovid-19 tedavisi) Ortalama hastanede yatış süresi 21-22 günden 3 günlere, ortalama yoğun bakım süreleri 18-20 günden 2 günlere kadar indi” dedi.

Kurban Bayramında Yasak Olacak Mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gazetecilerin bayramda sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanmayacağı hakkında da bilgi verdi. Vaka sayılarında gerçekleşecek artış ile bunun belirleneceğine vurgu yaptı ve şunları aktardı; “Kurban Bayramı’na doğru illerdeki vaka seyrine göre il bazında birtakım kısıtlamalar olabilir. Gelecek hafta yine konuşmuş olacağız.”

Okulların açılması hakkında da ifadelerde bulunan Bakan Koca; “31 Ağustos’a doğru salgının seyrinde  farklılık olursa, online ya da hibrid birtakım yöntemler önerilebilir” dedi.

Öğrencilerin sırasında oturduğu andan itibaren maskeyi çıkarabileceğini ifade eden Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti; “Sırasına oturduğu ana kadar maskeli olmasını önemsiyoruz ama devamında maskeyi takma zorunluluğu olsun istemiyoruz.” dedi.

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir