SON DAKİKA 6 OTOMOBİL MARKASI PAKETTEN ÇIKARILDI

Son Dakika 6 otomobil markası paketten çıkarıldı. Corona Virüs ile mücadele kapsamında yerli otomobil üretimi yapan firmalara verilen düşük faizli kredi paketinden 6 otomobil firması çıkarıldı.

3 Kamu Bankası’nda yapılan açıklamaya göre düşük faizli kampanyadan yararlanma şartı olan fiyatların yükseltilmemesi durumunun firmalar tarafından uyulmadığı iddia edildi. Bu durum sonrasında 6 otomobil firması düşük faizli kredi paketinden çıkarıldı.

T.C. Ziraat Bankası, HalkBank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamada yerli üretime destek olmak amacıyla gerçekleştirilen düşük faizli otomobil kredisi kampanyasının 6 otomobil firması için sona erdiği bildirildi.

Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları fiyatlarında yükseliş yaptığı iddiası kredi paketinin iptal olmasına neden oldu.

6 Otomobil Firması Paketten Çıkarıldı

3 Kamu bankasından yapılan açıklama şöyle; “Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından Ülkemizin ihracatının lokomotiflerinden olan Otomotiv Sektörünü ve sektöre bağlı olarak çalışan yan sanayide yerli üretimi desteklemek, bireysel ve kurumsal müşterilerin taşıt alımı için finansman ihtiyaçlarını uygun koşullarda karşılamaları amaçlarıyla 1 Ekim 2019’dan itibaren Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi ürünü müşterilerimize sunulmaya başlanmıştır.” denildi.

6 Otomobil Firması Kredi Paketinden Çıkarıldı
6 Otomobil Firması Kredi Paketinden Çıkarıldı

Sektörden büyük övgüler alındığına dikkat çekilen açıklamaya şu şekilde devam etti; “Bu kapsamda Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirlikleri gerçekleştirilmiş, anlaşmalı firmalardan sıfır km. binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık %0,49 – %0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur. Yapılan işbirlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır.”

Fiyat artışı yapılmaması istenildiği ancak artışların yapıldığı iddia edilen açıklamada şunlara yer verildi; “Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu. Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür.”

Bu kapsamda firmaların kampanyadan çıkarıldıkları şu cümlelerle ifade edildi; ” Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 29 EYLÜL 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 29 Eylül 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 29 Eylül Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir