SON DAKİKA BİLİM KURULU TOPLANTISI SONLANDI

Son Dakika Bilim Kurulu Toplantısı sonlandı. Her hafta toplanan Bilim Kurulu bugün yeniden toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan kurulda bayram kısıtlamaları hakkında konular konuşuldu.

Sağlık Bakanlığının Bilkent yerleşkesinde bir araya gelen kurul toplantısı, salgın ve bayram hakkında konuları tartıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz etti.

Sağlık Bakanı bayram’da el sıkışmadan alışveriş yapmaktan, bayram namazı ve bayramlaşmaya kadar her konu hakkında yeni kurallar alındı. Ancak kısıtlamanın gündeme gelmediğini açıkladı.

Kurban Bayramının bir sınav olduğunu vurgulayan Bakan Koca şunları ifade etti; “Kurban Bayramı hep birlikte vereceğimiz bir sınav. Hayatımızda el öpmediğimiz, sarılmadığımız ikinci bayram olarak yer alacak.”

Ramazan Bayramı’nda Uygulana Tedbirler Olumlu Oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda alınan kısıtlamaların olumlu olduğunu açıkladı. Bakan Koca: “Ramazan Bayramı’nda uygulanan kısıtlamaların tamamı düşünüldüğünde 10 gün sonraki günlük vaka sayısında yüzde 15 azalma olmuştur.” dedi.

Bu bayramda herhangi bir kısıtlama olmayacağını açıklayan Bakan Koca özellikle 65 yaş ve üstünün kurban pazarlarına, namaza ve bayramlaşmaya gitmemesini tavsiye etti. Bakan Koca: ” Önceki bayramda elde ettiğimiz sonucu gönüllü kısıtlarla hedefleyelim. İşi ciddiye alalım ki bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın.” dedi.

Bakan Koca alınan testlerin yüzde 90 oranında olumlu cevaplar verdiğini açıkladı. Ayrıca testlerden çıkan sonuçların sürekli paylaşılacağını fiade eden Bakan Koca: “Hastalarımızda kritik eşik olan zatürre oranını da sizlerle bundan böyle düzenli paylaşacağız.” dedi.

Birinci Dalga Sürüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca henüz birinci dalganın sonlanmadığını açıkladı. Bakan Koca: ” Dünyanın beklediği ikinci dalga dönemine daha iyi geçiş yapmamız, bugünleri iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Risk devam ediyor. Birinci dalganın etkisi sürüyor. İstanbul, İzmir pikini tamamladı. Orta Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu’da bazı illerde pik yer yer yeni başladı.” dedi.

ÇİN ve Rusya İle İletişimimiz Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca özellikle farklı ülkelerle iletişimde olduklarını ifade etti. Bakan Koca: “Önümüzdeki ocak, şubat, mart gibi, yılın ilk çeyreğinde aşının geliştirilmesi mümkün olabilir.Çin ve Rusya ile aşıyla ilgili irtibat halindeyiz, bu konudaki gelişmeleri de iş birliğini de yakinen takip ediyoruz.” dedi.

Okulların açılması hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Koca şunları ifade etti; “Okulların açılma takvimini Milli Eğitim Bakanımız 31 Ağustos olarak açıkladı. Okullar bu takvimde eğitime başlamış olacak. Okullardaki eğitimin uzaktan, hibrit veya karma eğitim tarzında mı olacağı konusunda Bakanlık ile Bilim Kurulundaki arkadaşlarımız çalışıyor.”

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir