SON DAKİKA DOLAR KRİTİK SINIRI GEÇTİ (5 AĞUSTOS 2020)

Son Dakika dolar kritik sınırı geçti (5 Ağustos 2020). Amerikan Doları Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Dolar son bir kaç yılın en yüksek seviyesini geçti.

Dolar bugün psikolojik sınır olan 7 Türk Lirasını geçti. Kritik sınırın ardından piyasalarda hareketlilik yaşandı. Ekonomistlere göre doların yükselişinin artık durdurulması güç olduğu iddia ediliyor. Amerikan Doları’na yatırım yapanlar ise memnun, yüzde 1.68 oranında artış göstermesi yatırımcısını sevindirdi.

Ancak doların yükselmesi iğneden ipliğe birçok üründe ve hizmette fiyatlarında yükselmesi anlamına geliyor. Bu nedenle dolara yatırım yapanların aslında sevinmemesi gerekli çünkü bozdurdukları para ile içeride alım güçleri düşmüş olacak.

Aynı zamanda doların yükselmesini olumlu karşılayan ekonomistler de var. Doların yükselmesi ile ithalata alışan ekonominin yerli üretime döneceği ve dışarıdan alımın azalacağı yönünde ifadeler var. Ancak doların 7 Türk Lirası seviyesine kadar çıkmasının da ekonomik olarak vatandaşı zorlayacağı ifade ediliyor.

Başka bir görüşte yabancı yatırımcının ülkemizde doların yükselmesi ile daha fazla yatırım yapabileceği yönünde. Giderlerin daha az olduğu Avrupa Birliği ülkelerinde özellikle Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yatırımlarının arttığı iddia edilmekte.

Ancak vatandaşlar doların daha da yükselmesinden endişeli Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dolarda yaşanan yükselişe müdahale etmesi beklenmekte.

Dolar 7 Türk Lirasını Geçti
Dolar 7 Türk Lirasını Geçti

Güncel dolar kurları şöyle; 1 Amerikan Doları 7,0147 Türk Lirası’ndan işlem görmekte. Alış fiyatı ise 7,0106 Türk Lirası olarak işlem görmekte.

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 29 EYLÜL 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 29 Eylül 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 29 Eylül Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir