SON DAKİKA BİLİM KURULU TOPLANTISI SONA ERDİ

Son Dakika Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bakanlık binasında gerçekleşen toplantı sonrasında Bakan Koca açıklamalarda bulundu.

Bugün saat 17.00 sularında Bilkent Sağlık Bakanlığı Kampüsünde gerçekleşen toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Yeni önlemler alınıp alınmadığı yönünde bilgiyi Sağlık Bakanı Koca açıkladı.

Bakan Koca tüm dünyada’da salgının zor bir aşamada olduğunu belirtti. Bakan Koca: “Bugün, biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz.” dedi.

Salgınla mücadele kapsamında filyasyon ekiplerinin sayısının arttığına dikkat çekti. Bakan Koca: “Virüsün iz sürücüleri olan filyasyon ekiplerimizin sayısı 6 binden 11 bin 238’e çıkmıştır. İlk döneme kıyasla sağlık çalışanlarımızın yükü 4-5 kat artmış durumda.” dedi.

Ortalama 100 Bin Test

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca günde ortalama 100 bin testin yapıldığına dikkat çekti. Bakan Koca: “Her gün ortalama 100 bin test yapılıyor. Artan yeni hasta ve ağır hasta sayısı bugüne kadar kimsenin tedavi almasına mani olmamıştır.” dedi.

Hayat Eve Sığar Uygulamasına Dikkat Çekti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca artık bu aşamadan sonra akıllı cihazlarında Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının herkesin cebinde olması gerektiğini vurguladı.

Bakan Koca: “HES uygulamasının indirilmediği cep telefonu kalmamalı. Bugüne kadar izolasyonda olması gerektiği halde dışarı çıkmaya teşebbüs eden yaklaşık 140 bin kişi bu sistemle engellenmiştir.Çok sayıda insanımız tedbir almayarak her gün kendini virüse maruz bırakmaktadır, özellikle iki aydır bulaşma hızlanmış durumda. Sorumsuzluk göstererek toplumda risk oluşturan kişilere karşı bir diğer önlem akıllı bileklik uygulamaları olacaktır.” dedi.

Çin Aşısı Deneniyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çin Halk Cumhuriyeti’nden getirilen bir ilacın 3 sağlık çalışanı tarafından gönüllü olarak denendiğine dikkat çekti. Bakan Koca: “Sağlık Bakanlığının izniyle Çin Sinovac aşısının Türkiye’deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesinde 3 gönüllü sağlık çalışanında başlandı.” dedi.

Pandeminin sonsuza kadar böyle devam etmeyeceğini ifade eden Bakan Koca bazı bilim insanlarının da bu görüşe yakın açıklamalarda bulunduğunu ifade etti. Ayrıca yerli aşı hakkında da şu ifadelerde bulundu; “Türkiye olarak kendi aşı çalışmamızı sürdürürken en erken uygulama için de tedarik teşebbüslerimizi başlattık.”

Ankara’da Yatak Doluluk Oranları Neler?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son günlerde vaka sayılarının arttığı her yerde çalışmaların daha da sıklaştığını ve olağanüstü tedbirler alındığını vurgulayarak bazı şehirlerin yoğun bakım doluluk oranlarını açıkladı.

Bakan Koca: “Yatak doluluk oranı yüzde 51.6, yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 66.3, ventilatör doluluk oranımız ise yüzde 33.6. İstanbul’un son hafta artış trendinin azaldığını ama önümüzdeki haftaların son derece önemli olduğunu söylemek istiyorum. İzmir yüzde 72.5, Ankara yüzde 63.23, İstanbul ise yüzde 59.61 olarak görülüyor.” dedi.

Sokağa çıkma yasağının gündemlerinde olmadığını aktaran Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti; ” Sokağa çıkma yasağı şu an için söz konusu değil. Bilim Kurulu, esnek mesaiyle ilgili sadece kamu değil özel sektörün de benzer şekilde bu uygulamanın içinde olmasını öneriyor.”

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir