SON DAKİKA FAİZ YÜKSELDİ FİYATLAR DEĞİŞTİ

Son Dakika faiz yükseldi fiyatlar değişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün faizler hakkında açıklamada bulundu. Açıklama ile faiz oranı 200 baz puan artırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada TL’deki sert değer kaybı ve enflasyondaki yüksek seyir üzerine böyle bir kararın alındığını belirtti. Alınan karar sonrasında döviz kurlarında düşüş sergilendi.

Merkez Bankası Açıklama
Merkez Bankası Açıklama

Açıklama şöyle: “24 Eylül 2020 Tarihli PPK Kararı: 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 200 baz puan artırıldı.” denildi. Ancak alınan faiz kararı ardından başta konut olmak üzere sıfır ve ikinci el otomobil ürünlerinde fiyatlarda yükseliş gözlemlendi.

Yükselişlerin piyasa değerlerini yansıtmadığını ifade eden vatandaşlar sosyal medyadan tepki gösterdiler. Ancak zamma neden olarak döviz kurları ve yurt dışından gelen ham madde gösterildi. Vatandaşlar ise yapılan zamların iyi niyetli olmadığını iddia etmekte.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası en son 2018 yılında faiz arttırma kararı almıştı. Alınan artışı kararı özellikle uzun vadede ürün alacak vatandaşların tüketimini azaltmakta. Buda reel olarak daha az otomobil ve konut satılması anlamına gelmekte. Türkiye yurt dışına otomobil ihracatında Avrupa’da önemli bir noktada. Ancak yükselen döviz kurları ve faiz oranları iç piyasada tüketimi azaltmakta.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta faize bakış açısını belirtmekte ve faizin en aşağıya inmesini istemekte. Ancak merkez bankası dövizde yaşanan dengesizliği durdurmak için böyle bir karar almak zorunda kaldı.

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir