SON DAKİKA OTOGAZ’DA ÖTV DÜZENLEMESİ YAPILDI

Son Dakika otogaz’da ÖTV düzenlemesi yapıldı. Geçtiğimiz günlerde benzin ve motorine yapılan indirim haberleri vatandaşları sevindirmişti. Bu haberin ardından otogaz tüketicileri de bir indirim haberi bekledi.

Ancak indirim haberi yerine otogaz’a zam haberi geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası(EPGİS) tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada otogaz ürünlerine 6 kuruş zam yapıldığı açıklandı.

EPGİS Açıklaması
EPGİS Açıklaması

Ancak yapılan zam Eşel Mobil Sistem gereği pompaya yansımayacak. Zam vergiden karşılanacak. EPGİS tarafından yapılan açıklama şöyle; “Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 25/09/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; LPG Otogazda 6 krş/lt Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut Uygulama olan Eşel Mobil Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır.”

Zammın otogaz fiyatlarına yansımaması otomobil sahiplerini sevindirirken, ham petrol fiyatlarında yaşanan dengesizlik nedeni ile sürücüler endişeli.

Enerji ürünleri ülkemize yurt dışından gelmekte. Bu nedenle yükselen döviz kuru ve ham petrol fiyatları benzin, motorin ve otogaz gibi ürünlerin fiyatlarında değişikliğe neden olmakta. Ayrıca bu ürünler üzerinden yapılan üretim, hizmet veya işlerinde bedeli indirim, zam dengesine göre değişmekte.

Bu nedenle iğneden ipliğe bir çok üründe enerji fiyatları temel maliyet olarak belirlenmekte. Yapılan zamlar ürünlerin ve piyasanın daralmasına neden olurken, indirimler ise piyasaya olumlu yansımakta.

Ancak ekonomistlerin iddialarına göre ham petrol fiyatları ve döviz kurunda yaşanan dengesizlikler fiyatların yükselme seyrinde olduğunu göstermekte.

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir