SON DAKİKA BAKAN KOCA SALGINI DEĞERLENDİRDİ

Son Dakika Bakan Koca salgını değerlendirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgın kapsamında Karadeniz denetlemesi kapsamında Samsun’dan açıklamalarda bulundu.

Corona Virüs Salgını kapsamında alınan kararların neticelerini göstermeye başladığını ifade eden Bakan Koca herkesin tedbirlere uymasını istedi. Bakan Koca: “Bölgesel çalışmalarımızın neticesini görmeye başladık. Önümüzdeki günlerde yeni hasta sayılarının salgını kontrol altına aldığımızı göstereceğine inanıyorum.” dedi. Samsun, Ordu, Çorum, Tokat, Amasya ve Sinop’ta son durumu değerlendiren Bakan Koca Türkiye değerlendirmesinde de bulundu.

Tedbirlere uyulursa tüm virüslerin yenileceğini belirten Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti; “Aldığımız tedbirleri ihmalsiz uygularsak, influenza virüsünden de korunmuş oluruz. İki virüsle aynı anda mücadele etmek zorunda kalmayız.”

Şiddet Kabul Edilemez

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti de değerlendiren Bakan Koca, olayı kınadığını ve sağlıkçıların yanında olduğunu vurguladı. Bakan Koca: “İnancıma göre bu toplum, sağlık çalışanına şiddet gösterenini dışlar. Toplumun dışlaması ise hapis kadar ciddi cezadır.” dedi.

Ankara’nı Keçiören İlçesi’nde geçtiğimiz günlerde Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servis bölümünde şiddet olayı meydana gelmişti. Olayın sosyal medyaya yansımasının ardından Ankara Valisi Vasip Şahin ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklamada bulunmuştu. Hatta Bakan Koca şiddet olayının yaşandığı hastaneye giderek sağlık personeline destek olmuştu.

Corona Virüs İle Savaş

Corona Virüs Salgını ile herkesin mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Koca aşı ve Dünya Sağlık Örgütü hakkında da açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca: “Son haftalarda hasta sayımız yükseldi. Corona virüs ve grip ile birlikte savaşmalıyız. Artık 2 virüs, 3 tedbir var: Maske,mesafe,temizlik.” dedi.

Aşı hakkında çıkan haberlerin doğru olduğunu ancak daha vakit olduğunu ifade eden Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti; “Aşıyla ilgili haberler, dünyanın eline tutuşturulmuş bir teselli değildir, gerçektir fakat önümüzde daha birçok ay var.”

Türkiye Genelini Değerlendirdi

Türkiye genelinde gerçekleşen vaka sayılarına ve yoğun bakım yatak doluluk oranları hakkında değerlendirmede bulunana Bakan Koca şunları aktardı; “Türkiye genelinde erişkin yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 33 seviyesinde”

Şun aşamada yeni bir yasak veya kısıtlamalar konusunda herhangi bir karar almadıklarını ifade eden Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti; “Şu dönemde ilave sert tedbirler almak gibi bir yaklaşımımız yok.”

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir