SON DAKİKA BENZİNE GECE YARISINDA İTİBAREN ZAM YAPILACAK

Son Dakika benzine gece yarısından itibaren zam yapılacak. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre benzine zam gerçekleşti.

EPGİS tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada benzine bu gece yarısından itibaren zam yapaılcağı ve zammın pompaya yansıyacağı ifade edildi.

Benzine yapılan zammın temel sebebi olarak döviz kurunda yaşanan yükseliş gösterildi. Ayrıca bazı ekonomistlere göre benzinden sonra motorin ve otogaza da zam yapılabileceği iddia edildi.

EPGİS Sosyal Medya Açıklaması
EPGİS Sosyal Medya Açıklaması

Epgis açıklaması şöyle; ” Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 01/10/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 14 KRŞ/LT pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” denildi.

Yapılan zammın ardından Ankara’da 95 oktan kurşunsuz benzin 6.76 Türk Lirası’ndan 6.90 Türk Lirası’na satışa sunulacak. Psikolojik sınır olan 7 Türk Lirası seviyesine ise yaklaşık 10 kuruşluk bir dilim kalacak.

Otomobil sahipleri yapılan zammın ardından araçlarının depolarını ortalama yüzde 14 daha pahalıya dolduracak. Benzin ile çalışan otomobiller ülkemizde vergi dilimi ve motorinle çalışan araçlara oranla daha uygun fiyatlı olmalarından dolayı tercih edilmekte.

Açıklanan resmi rakamlara göre Türk vatandaşları en çok beyaz ve benzinli otomobil tercih etmekte. Aynı araştırmaya göre benzinli araç sahiplerinin çok büyük bir kısmı Avrupa’dan fazla olarak araçlarına otogaz sistemi taktırmakta. Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde döviz kurları ve ham petrol fiyatları önemli bir unsur olarak görülmekte.

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir