SON DAKİKA BAKAN KOCA: MİLLİ AŞIYA DAHA YAKINIZ

Son Dakika Bakan Koca: Milli aşıya daha yakınız. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli ve milli aşı hakkında sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu.

Corona Virüs Salgını ile mücadele kapsamında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşı çalışmaları sürdürülmekte. Sağlık Bakanlığı destekleri ile sürdürülen aşı çalışmalarında deneysel hayvan kullanılmaya başlandı.

Çalışmalar
Çalışmalar

Bu kapsamda bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli aşıya çok yakın olduklarını ifade etti. Bakan Koca: “Milli Aşımızın meydan okuma çalışmasında 10 transgenik hayvan aşılandı, 9 hayvan ise aşılanmadı. Virüse maruz bırakıldılar ve aşılanan hayvanlarda hiç virüse rastlanmadı. Aşılanmayanların 4’ü hayatını kaybetti 5’inin ise akciğerlerinde virüse rastlandı. Milli aşıya daha yakınız.” dedi.

TÜSEB
TÜSEB

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığına atıfta bulunana Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti; “Ülkemizde 13 ayrı COVID-19 aşı adayı çalışmalarını hızla sürdürüyor. Bunlardan 5’i insan deneyleri safhasına yaklaştı. Klinik safhaya gelen tüm aşı adaylarımız Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığımız (TÜSEB) @tusebgovtr tarafından destekleniyor. Türkiye’nin gücü bilimde.

Yerli Aşı

TÜSEB’in @tusebgovtr desteklediği Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi aşısı insan deneyi Faz-1 safhası başarıyla tamamlandı. Kuduz, verem ve su çiçeği aşısı adayları da insan deneyi aşamasına geldi. Milli aşılarımızı geliştirmek ve milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız.”

Müjde Açıklaması
Müjde Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a müjdeyi arz ettiğini ifade eden Bakan Koca şunları aktardı; “Yerli ve Milli COVID-19 aşısı ile ilgili bugün çok önemli bir gelişme oldu. TÜSEB tarafından desteklenen aşı adayımız transgenik hayvanda meydan okuma (challenge) çalışmasını tamamlayarak insan deneyleri safhasına geldi. Sayın Cumhurbaşkanımıza müjdeyi verdik. Sonuca çok yakınız.”

Hakkında Özgür ALTIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON DAKİKA 6 EKİM 2020 CORONA VAKA SAYISI AÇIKLANDI

Son Dakika 6 Ekim 2020 Corona Vaka sayısı açıklandı. Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı 6 Ekim Salı gününe ait hasta sayılarını resmi internet sitesinden açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir